Aktualności - ARCHIWUM
Rok 2016/2017
---- zobacz aktualności z roku szkolnego 2016/17 ----
Rok 2015/2016
---- zobacz aktualności z roku szkolnego 2015/16 ----
Rok 2014/2015
źródło - grafika google.pl
Konkurs "Moja Gmina - historia i środowisko"
20.05.2015r.
Zdjęcia - galeria
Sądeczanin - www.sadeczanin.info
Uwaga!
Konkurs "Moja Gmina - historia i środowisko" - regulamin, karta zgłoszenia
Rekrutacja
na rok szkolny 2015/16 - regulamin, załączniki
Podaruj książkę rodakom z Ukrainy – akcja trwa!
W związku z organizowaną akcją „Podaruj książkę rodakom z Ukrainy” napływają kolejne książki od darczyńców. W imieniu organizatorów - Szkolnego Klubu Wolontariatu Gimnazjum w Tęgoborzy – pragniemy serdecznie podziękować za dotychczasową pomoc. Szczególne podziękowania kierujemy do pani Marii Górnickiej z Nowego Sącza, Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna wraz z czytelnikami oraz pracowników Sądeczanina.
Jednocześnie nadal zachęcamy do udziału w akcji. Każda osoba, która chciałaby wesprzeć akcję może przesłać książkę na adres Gimnazjum w Tęgoborzy.
Koncert noworoczny
--- 11.01.2015 r. ---
Boże Narodzenie to czas, który łączy narody wiadomością, że oto narodził się Zbawiciel – Chrystus. Konsekwencje tego wydarzenia chrześcijanie przeżywają na co dzień, ale podczas świąt świętują szczególnie – między innymi przez kolędowanie, u nas w Polsce tak wiernie z pokolenia na pokolenie wyśpiewywane.
W niedzielę, tę historię przypomnieli tęgoborzanie podczas kolejnego już Koncertu Noworocznego, śpiewając najpiękniejsze pieśni bożonarodzeniowe i noworoczne.
Tegoroczny koncert, którego hasłem było: „Kolęda łączy narody” miał nieco inny charakter niż poprzednie, bowiem na koncercie byli goście z Ukrainy, którzy przybyli na zaproszenie Dyrektor Gimnazjum w Tęgoborzy – pani Ireny Basty.
Zebrani licznie mieszkańcy Tęgoborzy oraz goście mogli usłyszeć nie tylko nasze, polskie kolędy, ale również poznać piękne melodie naszych sąsiadów, bowiem na scenie zaprezentował się scenę dziecięcy polonijny zespół wokalny „Kolorowe Ptaszki” z Wołodarska - Wołyńskiego, nad którym kierownictwo sprawują Żanna i Oleg Szyszkinowie – zasłużeni dla kultury polskiej.
Goście wysłuchali też pięknych kolęd wyśpiewanych przez czterogłosowy chór parafialny pod kierownictwem p. Jarosława Musiała, zespoły dziecięce „Śnieżynki” oraz „Stokrotki” ze Szkoły Podstawowej w Tęgoborzy przygotowane przez p. Elżbietę Mrzygłód, chór młodzieżowy z Gimnazjum w Tęgoborzy, nad którym opiekę sprawuje p. Elżbieta Olchawa. Nie zabrakło również utworów zagranych przez orkiestrę dętą OSP w Tęgoborzy pod batutą p. Romana Gwoździa.
Na zakończenie koncertu, jednocząc się z naszymi sąsiadami z Ukrainy, wysłuchaliśmy wzruszającej piosenki świątecznej o tych i dla tych, których co roku nam brakuje – „Kolędy dla nieobecnych”, którą zaśpiewała Karolina Gwóźdź. A przecież czasem oddalibyśmy wszystko, żeby byli z nami.
Dla tych, którym już nigdy nie powiemy, ile dla nas znaczyli, po których zostało puste miejsce przy stole. Być może też dla osób, które nie wiedzą, ile dla nas znaczą, dedykowaliśmy ten utwór.
Nie ma innego kraju na świecie, który lepiej rozumie niż Polska, jak gorzka jest cena agresji i jaka słodka jest wolność. Ukraina chce sięgnąć po to, co osiągnęła Polska. Chce swobody wypowiadania się i chce decydować o tym, jaka będzie Ukraina – płacąc za to najwyższą cenę.
Na znak jedności z tymi, którzy od nas już odeszli, zaproszeni goście tj. Małopolski Kurator Oświaty pan Grzegorz Baran, Wójt Gminy Łososina Dolna pan Stanisława Golonka, pani Żanna Szyszkina – Prezes Związku Polonijnego na Ukrainie, Starosta powiatu nowosądeckiego pan Marek Pławiak oraz pan Roman Gwoźdź zapalili świece.
W drugiej części koncertu widzowie obejrzeli Jasełka, które przygotowała miejscowa młodzież pod czujnym okiem ks. Wojciecha Smoszny, a do których scenariusz napisał Bartłomiej Pławecki.
Mieszkańcy Tęgoborzy serdecznie dziękują organizatorom: Ochotniczej Straży Pożarnej w Tęgoborzy oraz Dyrekcji i pracownikom Gimnazjum w Tęgoborzy za możliwość obcowania na żywo z muzyką, która jest „subtelnym językiem Boga, podczas którego pewne emocje, ale też intencje można przekazać tam, gdzie w żaden inny sposób podążać nie można”.
relacja - Dobry Tygodnik Sądecki
zaproszenie na koncert na stronie Gminy Łososina Dolna
Jasełka
--- 01.2015r. ---
Święta Bożego Narodzenia… Niezwykły urok kryją w sobie te piękne dni, te najbardziej uroczyste chwile spędzone w gronie rodzinnym, wśród osób nam bliskich, wśród tych, których kochamy.
W tę świąteczną atmosferę przedłużyły nam Jasełka, które przeniosły wszystkich w rzeczywistość sprzed 2000 lat, ale jednocześnie pokazały prawdę o nas samych, ludziach XXI wieku i o świecie współczesnym, który sami kreujemy. Bo przecież każdy z nas ma własne doświadczenie Wigilii, Świąt Bożego Narodzenia. Jedni z radością, niecierpliwie oczekują przyjścia Pana, inni są zabiegani, zalęknieni, gubią sens świąt i własnej egzystencji. Podczas gdy, w tym właśnie wyjątkowym czasie zachowanie dorosłych bardzo wnikliwie obserwują dzieci i młodzież. Natomiast relacje pomiędzy najbliższymi nierzadko przekładają się na ich relacje ze światem i z Bogiem. I do refleksji podejmującej ten właśnie temat zaprosiliśmy podczas Jasełek pt. „A Słowo stało się Ciałem…” do których scenariusz przygotował Bartłomiej Pławecki.
Gdy kurtyna rozsunęła się oczom licznie zgromadzonych na hali szkoły widzów ukazała się scena, ujmująca prostotą, a zarazem potęgą postaci anielskich, które towarzyszyły scenie zwiastowania oraz stajence betlejemskiej.
Następnie nieco zagubieni, spieszący się, by odnaleźć nowo narodzone Dziecię Trzej Królowie, a wraz z nimi pasterze, prości, hojni i zawsze gotowi stanąć w obronie narodzonej Dzieciny. Nie mogło oczywiście zabraknąć Heroda, który czyha na życie małego Jezusa, jego żony tryskającej humorem, a także strasznego Diabła i bezlitosnej, siejącej grozę Śmierci.
Długo trwające brawa były nagrodą dla wszystkich występujących uczniów i absolwentów naszej szkoły za wspaniałą grę aktorską, całą moc wzruszeń i przybliżenie prawdy, że odchodząc od Boga i drugiego człowieka zanurzamy się w świecie pustym, obojętnym, wyzutym z miłości, pełnym obaw i lęków oraz że sami musimy znaleźć w sobie siłę, by powrócić. Bo tam, gdzie wygrywa dobro w ludzkim sercu, tam znów rodzi się Bóg. Ciągle na nowo szuka swojego „Betlejem”, szuka często bardzo długo, cierpliwie i wytrwale. Ale w końcu się rodzi! Poszukujmy więc ŚWIATŁA i bądźmy światłem, bądźmy tymi którzy tego Boga wnoszą w życie naszych bliskich.
Pobyt młodzieży z Ukrainy - zobacz foto
Pobyt integracyjny młodzieży z Ukrainy w Gimnazjum w Tęgoborzy
Społeczność Gimnazjum w Tęgoborzy od dwóch lat organizuje pomoc materialną dla rodaków na Ukrainie. W tym roku z okazji świąt Bożego Narodzenia przygotowaliśmy paczki świąteczne z artykułami spożywczymi, odzieżą i środkami higienicznymi. Nauczyciele, uczniowie, rodzice już po raz kolejny z wielkim zaangażowaniem przyłączyli się do zbiórki. Zebrane artykuły dostarczył rodakom pan Stanisław Dyrek - właściciel firmy „Kompres” z Brzeznej. Marzeniem naszych rodaków skupionych w Kulturalno – Oświatowym Związku Polaków im. Władysława Reymonta było wspólne kolędowanie z rodakami w naszym kraju. Stąd nasze zaproszenie i 12 osobowa grupa będzie przebywać w Tęgoborzy w dniach od 06.01.2015r. do 12.01.2015r. Nasze Gimnazjum zorganizowało im pobyt pod hasłem „Kolęda łączy narody” - mówi dyrektor Gimnazjum Irena Basta. Bogaty jest program pobytu integracyjnego. Młodzież ukraińska będzie przebywała u rodzin, będzie się wspólnie uczyć z naszymi uczniami, wspólnie kolędować, poznawać tradycje i obrzędy związane ze świętami Bożego Narodzenia. Uczestniczyć też będzie w jasełkach przygotowanych przez uczniów i absolwentów gimnazjum, koncercie noworocznym, będzie miała tez okazję wystąpić i zaprezentować kolędy w języku ukraińskim. Szkoła organizuje też akcję pod hasłem „Podaruj książkę rodakom na Ukrainie”. Do akcji włączyła się społeczność naszej szkoły ale mogą też pomóc uczniowie ze szkół gimnazjalnych województwa małopolskiego - serdecznie zapraszamy. Książki można przysyłać na adres Gimnazjum w Tęgoborzy; 33-312 Tęgoborze 6 z dopiskiem „Podaruj książkę” Wszyscy darczyńcy będą umieszczeni na naszej stronie internetowej.
Harmonogram działania "Kolęda łączy narody" i pomocy Polakom na Ukrainie.
Regulamin akcji "Podaruj książkę rodakom na Ukrainie".
V Koncert Pieśni i Piosenki Patriotycznej
i Święto Odzyskania Niepodległości
--- 11.11.2014r. ---
Dnia 11.11.2014 r w Gimnazjum w Tęgoborzy odbył się V Koncert Pieśni i Piosenki Patriotycznej połączony z gminnymi uroczystościami Odzyskania Niepodległości.
"Narodowe Czytanie"
--- 05.09.2014r. ---
Ściany obszernej świetlicy tęgoborskiego gimnazjum zaludniły się w piątek plejadą niezwykle ciekawych bohaterów. Michał Wołodyjowski, Andrzej Kmicic, Jan Skrzetuski, Onufry Zagłoba, Longinus Podbipięta, Oleńka Billewiczówna, Helena Kurcewiczówna, Basia Wołodyjowska i inni przemaszerowali przed oczami (a właściwie uszami) zgromadzonych licznie słuchaczy. Wszystko to za sprawą trzeciego Narodowego Czytania zorganizowanego pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pana Bronisława Komorowskiego a dotyczącego właśnie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Usłyszeliśmy około trzydziestu obszernych fragmentów „Ogniem i mieczem”, „Potopu” i „Pana Wołodyjowskiego” w wykonaniu nauczycieli i uczniów gimnazjum.
Uczniowie mogli się przekonać, że „Trylogia” to nie nudna staroświecka książka, lecz pełna pasji opowieść o dramatach miłosnych i trudnych życiowych wyborach, napisana przepiękną polszczyzną i okraszona oryginalnym humorem. Kilka godzin czytania w nastrojowej scenerii minęło bardzo szybko, bo geniusz Sienkiewicza pozwolił nam oderwać się od współczesnej rzeczywistości i zanurzyć w niezwykle barwnym świecie siedemnastowiecznej Polski.
Rok 2013/2014
Podsumowanie roku szkolnego
2013/14
Wycieczki jednodniowe:
Ognisko integracyjne na Jodłowcu
Wycieczka autokarowa do Rytra, a następnie piesza na Cyrle (wrzesień 2013 r.)
Wycieczka autokarowa do Rytra, a następnie piesza na Cyrle (17.06.2014r.), ognisko integracyjne
Wadowice i Oświęcim
Wał-Ruda-Zabawa
Stary Sącz- Dziękczynienie za bierzmowanie
Nowy Sącz-Labirynt historii „Rodzina wobec wojny”
Udział w czuwaniu w „Rio” w Nowym Sączu
Spektakl teatralny w Nowym Sączu „Samotni w tłumie”
Ognisko klasowe na Białejwodzie
Ognisko klasowe w Tęgoborzy
Ognisko klasowe w Tabaszowej
Wycieczka kilkudniowa - zagraniczna - "Zielona szkoła" do Włoch.
Wyjazdy do kina:
„Wałęsa – człowiek z nadziei”
„Hobbit”
„Mój biegun”
„Jack Strong”
Inne:
Spotkania z Podróżnikiem (2x)
Spotkanie w ramach przenośnego obserwatorium astronomicznego ASTROPARK
Spektakl „Wspomnienia narkomanki”
Przedstawienie profilaktyczne „Czerwony Kapturek”
Program artystyczny „Środki artystyczne w literaturze” w wykonaniu aktorów z Krakowa
Koncert łódzkiego duetu akordeonowego
Uroczystości na terenie szkoły w środowisku:
Akademia szkolna z okazji „Dnia Edukacji Narodowej”
„Ślubowanie klas pierwszych”
Akademia z okazji Święta Niepodległości
IV Koncert Pieśni i Piosenki Patriotycznej
„Mikołajki”
Apel z okazji Świąt Bożego Narodzenia
„Jasełka”
Montaż słowno-muzyczny o Janie Pawle II
„Dzień Drzewa”
Gimnazjalny projekt edukacyjny „Moja mała ojczyzna-ludzie, historia i sztuka wokół nas”
Dzień Sportu
Akademia z okazji ukończenia gimnazjum
Apele okolicznościowe
Zobacz galerię fotografii
Dnia 13 maja w naszym gimnazjum odbył się Międzygminny Konkurs
"Moja Gmina - Historia i środowisko"
galeria fotografii, informacja na stronie gminy Łososina Dolna
Zapraszamy
nauczycieli i uczniów szkół podstawowych i
gimnazjów
z terenu gmin: Łososina Dolna i Gródek n/Dunajcem do wzięcia udziału
w
Międzygminnym Konkursie "Moja Gmina -
Historia i środowisko"
Uwaga Rodzice!!!
Dnia 10 kwietnia 2014r. (tj. czwartek) odbędzie się wywiadówka!
Spotkanie rozpocznie się o godzinie 16.00
Zapraszamy
Dyrektor
Wychowawcy klas
Dziękujemy wszystkim Rodzicom, którzy byli obecni na spotkaniu!
Młodzieży życzymy udanego wypoczynku i zregenerowania sił na nowe półrocze!
Biuletyn informacyjny dla Rodziców - "Efekt Gimnazjalisty"
Dyżury nauczycieli w czasie ferii zimowych
(od 3 do 7 lutego)
Poniedziałek |
Wtorek |
Środa |
Czwartek |
----- |
----- |
----- |
wyjazd na halę sportową w Gródku |
9.00 – 13.00 |
|||
M. Bocheńska K. Gargula I. Basta W. Ciechańska B. Dudek M. Żelazko |
E. Olchawa M. Witowska R. Kaczkowska ks. W. Smoszna |
M. Tomasiak Z. Czech H. Wolak |
E. Pociecha A. Kosecka A. Potoczek |
Rodzaj zajęć : |
|||
- rozw. testów gimnazjalnych, - szachy i warcaby (zasady gry). |
- rozw. testów gimnazjalnych, - tenis stołowy. |
- rozw. testów gimnazjalnych, - tenis stołowy, - siłownia, - czytelnia. |
- rozw. testów gimnazjalnych, - czytelnia. |
12.00 |
|||
|
warsztaty z fotografii |
|
|
Drodzy Rodzice!!!
Dnia 31 stycznia 2014r. (tj. piątek) o godzinie 15.30 odbędzie się wywiadówka!
Wszystkich serdecznie zapraszamy.
Dyrektor
Wychowawcy klas
Komunikat!
W związku z peregrynacją obrazu Jezusa Miłosiernego w dniach 9 i 11 grudnia (tj. poniedziałek i środa) odbędą się REKOLEKCJE PARAFIALNE. W tych dniach uczniowie uczestniczą w rekolekcjach i nie ma zajęć lekcyjnych w szkole.
Msze św. z kazaniem dla młodzieży z Gimnazjum:
- poniedziałek - o godz. 9.00
- środa - o godz. 8.00
Po zakończeniu Mszy św. młodzież odwożona będzie z przystanku przed budynkiem Gimnazjum.
EGZAMIN PRÓBNY
10.12.2013r. (tj. wtorek) godz. 8.00-9.00 - historia i WOS, 9.10-10.40 - język polski --- kl. I i II uczą się wg ustalonego planu
11.12.2013r. (tj. środa) godz. 9.20-10.20 - przedmioty przyrodnicze, 10.30-12.00 - matematyka --- kl. I i II uczestniczą tylko w rekolekcjach
12.12.2013r. (tj. czwartek) godz. 8.00-9.00 - j. angielski (pp), 9.10-10.10 - j. angielski (pr) --- kl. I i II uczą się wg ustalonego planu
Uwaga Rodzice!!!
Dnia 21 listopada 2013r. (tj. czwartek) o godzinie 15.30 odbędzie się wywiadówka!
Wszystkich serdecznie zapraszamy.
Wychowawcy klas
Zobacz zdjęcia z uroczystości:)
Uwaga GIMNAZJALIŚCI i RODZICE!!!
znane są już terminy wszystkich Małopolskich Konkursów Przedmiotowych!!!
KONKURSY OGŁOSZONE PRZEZ MAŁOPOLSKIEGO KURATORA OŚWIATY |
|||
Nazwa konkursu |
I etap |
II etap |
III etap |
Język polski |
11.10.13 |
11.12.13 |
12.03.14 |
Matematyka |
16.10.13 |
05.12.13 |
28.02.14 |
Historia |
29.10.13 |
17.12.13 |
17.03.14 |
Fizyka |
17.10.13 |
12.12.13 |
3.03.14 |
Biologia |
18.10.13 |
9.12.13 |
18.03.14 |
Geografia |
24.10.13 |
6.12.13 |
19.03.14 |
Chemia |
22.10.13 |
10.12.13 |
13.03.14 |
Język angielski |
10.10.13 |
4.12.13 |
20.02.14 cz.p. 11.03.14 cz.u. |
Język niemiecki |
9.10.13 |
3.12.13 |
18.02.14 cz.p. 10.03.14 cz.u. |
Informatyka |
30.10.13 |
18.12.13 |
10.03.14 |
Biblijny |
28.10.13 |
16.12.13 |
06.03.14 |
Wos |
16.10.13 |
13.01.14 |
03.03.14 |
obowiązujących w roku szkolnym 2013/14:
-
-
-
Rok 2012/2013
więcej fotografii w zakładce Galeria
Wyniki Konkursu „MOJA GMINA – HISTORIA I ŚRODOWISKO” oraz zdjęcia z jego przebiegu.
Regulamin Konkursu „MOJA GMINA – HISTORIA I ŚRODOWISKO”
Mamy dwóch laureatów konkursu tematycznego -
"Przymusowi emigranci II wojny światowej. W 70. rocznicę tragicznej śmierci Premiera i Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego" - zobacz szczegóły
Uwaga !!!
Wszystkich Rodziców zapraszamy na "wywiadówkę", która odbędzie się dnia 16 kwietnia 2013r. (tj. wtorek) o godzinie 15.30.
Dyrekcja i Wychowawcy klas
Mamy kolejne osiągnięcia!
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!
Uwaga Drodzy Rodzice!!!
W czwartek 21 marca 2013r. w godzinach 15.00 - 16.00 będzie tzw. "dzień otwarty"
(nie jak wcześniej zaplanowano 22.03.2013r.!!!)
Wszyscy Nauczyciele naszego gimnazjum będą wówczas obecni w szkole i dostępni dla Was - Rodziców:)
Serdecznie zapraszamy!
Dyrekcja i Grono Pedagogiczne
Oto
lista uczniów naszego Gimnazjum, którzy zostali finalistami Małopolskich
Konkursów przedmiotowych:
Stanisław Krawczyk - uczeń klasy III d - finalista z Matematyki (mgr inż. W Ciechańska) i Chemii (mgr inż. B. Dudek)
Michał Orzeł - uczeń klasy III b - finalista z geografii (mgr R. Kaczkowska)
Marcelina Koncewicz - uczennica klasy II c - finalistka z języka polskiego (mgr A. Kosecka)
Dominik Kosecki - uczeń klasy III d - finalista z historii (mgr I. Basta)
Wszystkim gratulujemy i życzymy sukcesów w dalszej edukacji:)
Opiekunom finalistów składamy również gratulacje!
Dziękujemy za wiedzę, którą się chętnie dzielą i czas, który poświęcają przygotowując uczniów do konkursów.
Życzymy kolejnych i wielu takich podopiecznych:)
Nasi uczniowie odnoszą kolejne sukcesy sportowe!!!!
RekolekcjeWIELKOPOSTNE 25 - 27 luty 2013r.
Nasze gimnazjum zakończyło projekt "Aktywnie w przyszłość" - 12.2012r.
- 18.09.2012r.
Rok
2011/2012
Nasze gimnazjum zakończyło projekt "Lepsza edukacja - lepszy start"
Rok 2010/2011
Miejsca, które zwiedziliśmy:
Kraków-Muzeum archeologiczne- pradzieje Małopolski (18 uczniów; mgr K. Gargula, mgr M. Żelazko),
Przehyba- środowisko przyrodnicze Beskidu Sądeckiego (38; mgr inż. W. Ciechańska, mgr R. Kaczkowska, mgr M. Witowska),
Zakopane – tematyka religijna (75; ks. mgr P. Kiełbasa),
Obidza- ekologiczno- historyczna (21; mgr M. Bocheńska, ks. mgr P. Kiełbasa),
Bukowiec- Jamna- Ciężkowice- Jastrzębia (21; mgr M. Bocheńska, ks. mgr P. Kiełbasa),
Lekcja muzealna- Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu – sztuka regionalna (8; mgr K. Gargula),
Historyczna-Muzeum w Oświęcimiu (60 –kl. III; mgr M. Tomasiak, mgr M. Nowak, mgr E. Olchawa),
Małe Pieniny- Beskid Sądecki- poznanie walorów przyrodniczych i krajobrazowych (29; mgr E. Pociecha, mgr A. Lelito),
Zakopane- Dolina Małej Łąki (20; mgr E. Olchawa),
Sromowce Niżne –spływ Dunajcem wąwóz Homole (20; mgr E. Olchawa),
Trzy wyjazdy do teatru J. Słowackiego w Krakowie (20; mgr E. Olchawa),
Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu i Krynicy (20; mgr E. Olchawa),
Lekcja teatralna + spektakl –teatr J. Słowackiego w Krakowie (32; mgr A. Kosecka, mgr M. Witowska),
Hanuszowce na Słowacji (20 uczniów) - wyjazd realizowany jest w ramach trójstronnej współpracy szkół: Nagawczyna, Hanuszowce, Tęgoborze,
"zielona szkoła" w miejscowości Orle- Sobieszowo koło Gdańska (25 uczniów; mgr I. Basta, mgr M. Bocheńska, mgr E. Mrzygłód) - wypoczynek finansowany z projektu "Lepsza edukacja- lepszy start".
akademie i uroczystości szkolne:
Dzień Edukacji Narodowej (19- IIc; mgr M. Witowska),
Rocznica śmierci Jana Pawła II (21- Ic; mgr M. Bocheńska),
Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja (20- Ia; mgr E. Pociecha),
Z okazji Dnia Ziemi (10; mgr H. Wolak),
Akademia z okazji Świąt Bożego Narodzenia (19- Id; mgr A. Lelito),
Jasełka Bożonarodzeniowe „ Pan daje szczęście” (30;zasięg - szkoła, parafia, gmina; ks. mgr P. Kiełbasa),
Akademia z okazji Odzyskania Niepodległości połączona z I Koncertem Pieśni i Piosenki Patriotycznej (14+40; zasięg - szkoła, gmina; mgr I. Basta, mgr R. Kaczkowska, mgr E. Olchawa, mgr M. Nowak),
Dzień Papieski (22- IIb; mgr inż. W. Ciechańska),
Przedstawienie profilaktyczne „Łatwe szczęście” (15; zasięg - szkoła, środowisko; mgr M. Żelazko, ks. mgr P. Kiełbasa),
Apel wielkanocny (6; mgr A. Potoczek),
Na zakończenie roku szkolnego klas trzecich (75- IIIa,b,c; mgr E. Olchawa).
4 lutego
br. w Gimnazjum w Tęgoborzy odbyła się
promocja debiutanckiego tomiku poezji pani
Agnieszki Koseckiej
- naszej nauczycielki języka polskiego i języka angielskiego:)
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszej równie pięknej i owocnej
twórczości.
Gimnazjum zostało uhonorowane specjalną statuetką "Ziarnko gorczycy" za to, iż z poświęceniem zaangażowaliśmy się w akcję pomocy starszemu koledze Józefowi Olchawie, kwestując na operację serca w klinice w Monachium.
Rok 2009/2010
Dnia 21 kwietnia (środa) 2010 roku o godz. 10.00 w Gimnazjum w Tęgoborzy odbył się konkurs „MOJA GMINA – HISTORIA I ŚRODOWISKO” (regulamin). Protokół z konkursu. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!!! Wykazaliście się olbrzymią wiedzą, a wasze prezentacje multimedialne wykonane były na wysokim poziomie!!!
w roku szkolnym 2009/10 odbyły się następujące akademie i uroczystości szkolne:
ü Inauguracja Nowego Roku Szkolnego 2009/10, 90 rocznica wybuchu II wojny światowej; Międzynarodowy Dzień Pokoju; 10 rocznica powstania Gimnazjum (mgr Dyrektor Irena Basta; SU – mgr M. Bocheńska) zobacz GALERIĘ!
ü Uroczystość odpustowo – dożynkowa na Górze Św. Justa (ks. mgr Furdyna, SU)
ü Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej – klasa II c (mgr E. Olchawa, SU, chór) zobacz GALERIĘ!
ü Dzień Papieża Jana Pawła II – klasa II b (mgr M. Nowak) zobacz GALERIĘ!
ü Narodowe Święto Niepodległości – klasa II a (mgr B. Dudek, chór) zobacz GALERIĘ!
ü Święty Mikołaj w szkole (Dyrektor, ks. mgr Furdyna)
ü Wigilia szkolna – klasa I c (SU)
ü Jasełka (ks. mgr Furdyna)
ü Rocznica śmierci Jana Pawła II (SU)
ü Apel świąteczny – Wielkanocny (mgr A. Potoczek)
ü Dzień Ziemi (świetlica, mgr H. Wolak)
ü
Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej; rocznica Konstytucji 3 Maja – klasa
I b (mgr W. Ciechańska)
ü Dzień Dziecka i Sportu Szkolnego – klasa I a (mgr R. Kaczkowska, nauczyciele wychowania fizycznego)
ü Zakończenie klas trzecich – klasy III (wychowawcy klas trzecich)
ü Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2009/10 (SU – mgr M. Nowak, mgr B. Dudek, Dyrektor, wychowawcy)
W ciągu całego roku prowadzone były mini-apele związane z ważnymi wydarzeniami narodowymi i inne (kółko regionalno-historyczne – mgr K. Gargula, świetlica – mgr H. Wolak, mgr A. Potoczek, biblioteka – mgr A. Potoczek).
Miejsca, które zwiedziliśmy:
Q Jodłowiec – wycieczka integracyjna klas pierwszych
Q Wyjazd na rekolekcje – Ochotnica Dolna
Q Krynica – Jaworzyna Krynicka - Dom Zdrojowy - Muzeum Nikifora
Q Podegrodzie – festyn VI Dni Ojca Papczyńskiego
Q Rzeszów – koncert muzyki chrześcijańskiej „Jednego serca jednego ducha”
Q Przehyba - wycieczka turystyczno-krajoznawcza
Q Kraków – Teatr Słowackiego-Wawel – nagroda dla uczniów za osiągnięcia szkolne
Q Zakopane – Bukowina Tatrzańska
Q Kraków – Rynek - Wawel - Centrum Rozrywki Kraków Plaza (kino, kręgle)
Q Wadowice – Kalwaria Zebrzydowska – Oświęcim
Ważniejsze wydarzenia z życia nie tylko szkoły:
10.04.2010r. - tragedia w Smoleńsku - Wieczne odpoczywanie racz im dać Panie!!! |
Rok
2008/2009
Projekty i współpraca międzynarodowa:
Gimnazjum w ramach programu dotacyjnego „Szkoły dla Ekorozwoju na Dolnym Śląsku, w Małopolsce i na Mazowszu, Polesiu i Podkarpaciu” przygotowało projekt pod nazwą „Lokalne Centrum Aktywności Ekologicznej w „tęgich borach”, czyli ochrona dziedzictwa przyrodniczego w beskidzkiej wsi Tęgoborze”. Na realizację tego projektu przyznano nam 7,5 tyś złotych. Fundusze te w większości przeznaczone będą na przygotowanie ścieżki edukacyjnej przy naszej szkole. Termin realizacji projektu przypada na miesiące od maja 2008 roku do kwietnia 2009 roku.
DZIAŁALNOŚCI SZKOŁY:
Na początku roku szkolnego (tj. w dniach od 02-06.09.2008r.) byliśmy gospodarzami polsko-niemieckiego obozu integracyjnego. Młodzież niemiecka (10 osób i dwóch opiekunów) gościła w polskich rodzinach, tj. u państwa:
Grażyny i Andrzeja Pierzchałów
Elżbiety i Stanisława Mrzygłodów
Władysławy i Radosława Ciechańskich
Ireny i Stanisława Bastów
Anny i Józefa Pawłowskich/ Ewy i Mariana Pociechów
w roku
szkolnym (2008/2009) Młodzież gimnazjum pod kierunkiem wychowawców
przygotowała następujące
akademie i uroczystości szkolne:
Inauguracja Nowego Roku Szkolnego 2008/09; Rocznica wybuchu II wojny światowej; Międzynarodowy Dzień Pokoju (01.09.2008r., mgr I. Basta, mgr M. Bocheńska, SU)
"Katyń - Golgota Wschodu" - mini apel historyczny (09.2008r., mgr A. Potoczek, mgr W. Zimowski, mgr H. Wolak, mgr M. Potoczek)
Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej – klasa II c (10.2008r., mgr E. Pociecha, SU, chór)
Dzień Papieża Jana Pawła II – klasa II b (10.2008r., mgr M. Bocheńska)
Narodowe Święto Niepodległości – klasa II a (11.11.2008r., mgr M. Pajor, mgr E. Olchawa, chór)
Święty Mikołaj w szkole (12.2008r., Dyrektor, ks. P. Furdyna, SU)
Wigilia szkolna – klasa I b (12.2008r., mgr M. Nowak, SU)
Jasełka (01.2009r., ks. P. Furdyna, Grupa młodzieżowa)
Rocznica śmierci Jana Pawła II (02.04.2009r., ks. P. Furdyna, SU)
Apel świąteczny – Wielkanocny (04.2009r., świetlica – mgr H. Wolak; mgr H. Sromek)
Dzień Ziemi – festyn z okazji zakończenia projektu LCAE w „tęgich borach” (22.04.2009r., koordynator – mgr H. Wolak; mgr E. Olchawa, mgr M. Bocheńska, mgr E. Mrzygłód, mgr M. Potoczek, mgr M. Witowska, mgr R. Kaczkowska)
Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej - akademia z okazji rocznicy Konstytucji 3 Maja – klasa I c (02.05.2009r., mgr E. Olchawa, chór, mgr A. Potoczek)
Dzień Dziecka i Sportu szkolnego – klasa I a (01.06.2009r., mgr B. Dudek, SU, nauczyciele wychowania fizycznego - mgr I. Babicz, mgr M. Nowak)
Rajd szkolny - klasa I a (01.06.2009r., SU- mgr M. Bocheńska, lic A. Lelito; mgr B. Dudek)
Zakończenie roku klas trzecich - klasy: III a, III b, III c (18.06.2009r., wychowawcy klas trzecich: mgr I. Babicz, mgr W. Ciechańska, mgr I. Basta)
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2008/09 (19.06.2009r., SU – mgr M. Bocheńska, lic. A. Lelito)
W ciągu całego roku prowadzone były mini-apele związane z ważnymi wydarzeniami narodowymi i inne (organizatorzy: kółko regionalno-historyczne – mgr A. Potoczek, świetlica – mgr H. Wolak, biblioteka – mgr M. Potoczek, mgr A. Potoczek).
Miejsca, które zwiedziliśmy:
Krynica - lodowisko (5x, 1 dzień; kl. Ia - mgr B. Dudek, IIIa - mgr I. Babicz, Ia, Ic - mgr E. Olchawa, mgr B. Dudek, ks. P. Furdyna, I, II, III - ks. P. Furdyna, kółko geograficzne - mgr R. Kaczkowska)
"Wokół jeziora Rożnowskiego"
Nowy Sącz, Falkowa- skansen i ścieżka edukacyjna (1 dzień; I, II, III - mgr M. Pajor. mgr E. Olchawa, mgr M. Bocheńska)
Turbacz - wycieczka turystyczno-krajoznawcza (2 dni; Ia, Ic - mgr E. Olchawa, mgr B. Dudek, ks. P. Furdyna)
Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Oświęcim (1 dzień; IIIa, b, c - mgr I. Basta, mgr W. Ciechańska, mgr I. Babicz)
Załęże - Znamirowice (1 dzień; II b - mgr M. Bocheńska)
Krynica - uczniowie gimnazjum i grupa niemiecka - wycieczka integracyjna (1 dzień; mgr M. Pajor, mgr M. Nowak)
Nowy Sącz - Kino "Sokół" - film "Popiełuszko"
Ochotnica Dolna - rekolekcje klas trzecich (3 dni; ks. P. Furdyna, mgr R. Kaczkowska, mgr H. Sromek, mgr M. Bocheńska)
Bochnia - koncert ewangelizacyjny TGD (1 wieczór; I, II, III - ks. P. Furdyna)
Rzeszów - koncert muzyki chrześcijańskiej "Jednego serca, jednego ducha" (1 dzień; Grupa młodzieżowa - ks. P. Furdyna)
Podegrodzie - festyn V Dni Ojca Papczyńskiego (1 dzień; Grupa młodzieżowa - ks. P. Furdyna)
zobacz GALERIĘ!
Ciekawsze wydarzenia z życia szkoły:
"spotkanie z leśnikiem" - 23.09.2008r.
Ślubowanie klas pierwszych - 01.10.2008r. - Szkoła Podstawowa w Rojówce
dyskoteka integracyjna - 01.10.2008r.
„spotkanie z podróżnikiem” - 7.10.2008r.
projekcja filmu "Świadectwo" - 23.10.2008r.
dyskoteka - 27.10.2008r.
Rok 2007/2008
zobacz:
Miejsca, które zwiedziliśmy:
Jodłowiec (ślubowanie klas I; 1 dzień; p. dyrektor I. Basta, wychowawcy klas I)
Nagawczyna (3 dni; p. M. Nowak, p. A. Lelito, nagroda dla uczniów klas I-III za osiągnięcia w nauce, wycieczka na zaproszenie zaprzyjaźnionej szkoły)
"Szlakiem Architektury Drewnianej" (1 dzień; p. M. Żelazko, p. R. Kaczkowska, uczniowie klas I, II, III)
"Szlakiem Jana Pawła II" (1 dzień; p. A. Lelito, p. A. Cebula, uczniowie klas I, II, III)
Nowy Sącz - kino Sokół - teatr z Pragi "Przygody Fausta" (cała szkoła)
Nowy Sącz - kino Sokół - film "Katyń" (cała szkoła)
Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Oświęcim (1 dzień; p. I. Basta, p. M. Nowak, ks. W. Jachymczak, 40 uczniów z klas I, II, III)
Warszawa (3 dni; p. I. Basta, p. M. Nowak, kl. II c)
Niemcy - Öhringen (w dniach 31.05 – 09.06 2008 roku, czworo uczniów pod opieką p. M. Pajor wzięło udział w Europejskiej Konferencji Młodzieży w Niemczech)
Słowacja - Hanuszowce (w okresie wakacyjnym w ramach trójstronnej współpracy szkół (Gimnazjum w Tęgoborzy, Nagawczynie i Hanuszowcach) 15-sto osobowa grupa uczniów naszego gimnazjum wraz z opiekunami (p. I. Basta i p. M. Bocheńska) spędziło 5 dni na Słowacji w zaprzyjaźnionej szkole w Hanuszowcach)
Ciekawsze wydarzenia z życia szkoły:
Dwa „spotkania z podróżnikiem” - nasza młodzież poznała ciekawe historie, kulturę i tradycje Australii, Egiptu i Izraela.
„Wizyta św. Mikołaja” i mini prezenty dla każdego.
Spotkanie z SYBIRAKIEM – panem Stanisławem Falińskim.
Przedstawienie „Środki stylistyczne w literaturze” – grupa artystyczna „Pro-Art. Kraków”.
„Przegląd młodych talentów” – występy młodzieżowych kabaretów (01.04.2008r.) – SU.
Dyskoteki szkolne (trzy) – SU.
„Dzień koloru” (kolor żółty i czerwony) – SU.
Walentynki – SU.
Zobacz galerię !!!
Rok 2006/2007
Miejsca, które zwiedziliśmy:
Zamczysko – Rozdziele (ślubowanie klas I; 1 dzień; wychowawcy klas I)
Pieniny - Trzy Korony (1 dzień; R. Kaczkowska, klasa II a)
Bieszczady (2 dni; B. Dudek, ks. W. Jachymczak, klasa III a)
Bochnia - kopalnia - Nowy Wiśnicz – Lipnica Murowana (2 dni; M. Potoczek, klasa III c)
Kraków - zwiedzanie, kino, kręgle (1 dzień; W. Ciechańska, klasa I b)
Nowy Sącz - basen (1 dzień; W. Ciechańska, klasa I b); kino "Sokół" - film: "Karol - papież, który pozostał człowiekiem"
Jamna - Kąśna - Dębno (1 dzień; I. Basta, klasa I c)
Zakopane - Dolina Kościeliska (2 dni; M. Witowska, E. Olchawa, klasa II b i II d)
Zakopane - Dolina Kościeliska, Wąwóz Kraków, Jaskinia Mroźna, Smocza Jama, Dolina Białego, Sarnia Skała (2 dni; I. Babicz, W. Ciechańska (Z. Czech), klasa I a i I b)
Leżajsk – Kolbuszowa – Łańcut (2 dni; kl. I c i II c; I. Basta, M. Bocheńska)
Tęgoborze – Limanowa – Jaworz (1 dzień; kl. III d; A. Kosecka)
Dębno – Ochotnica Górna – Turbacz (2 dni; kl. III d; A. Kosecka, ks. W. Jachymczak)
Kamianna – Tylicz – Krynica (1 dzień; kl. II c; M. Bocheńska)
Prehyba (2 dni; R. Kaczkowska, D. Strzelec, klasa II a)
Rok 2005/2006
Miejsca, które zwiedziliśmy:
Kraków – Wawel (1 dzień; M. Potoczek); teatr J. Słowackiego (1 dzień; I. Basta, W. Ciechańska)
Mielno - zielona szkoła (10 dni; E. Olchawa, M. Bocheńska )
Nowy Sącz – kino „Sokół” – film „Jan Paweł II” (1 dzień; 125 uczniów; M. Bocheńska, M. Żelazko, R. Kaczkowska, I. Babicz, ks. Jachymczak ), seria filmów dla młodzieży gimnazjalnej (6 wyjazdów; E. Pociecha, H. Wolak, M. Pajor)
Pasierbiec – rekolekcje dla uczniów klas trzecich (3 dni; ks. Jachymczak, W. Ciechańska, I. Babicz, Z. Czech, M. Nowak)
Jodłowiec (1 dzień; uczniowie klas pierwszych; wychowawcy klas)